W baobabie „Kraków”

Tytułowa „puszcza” to część kontynentu pokryta sawannami oraz gorącymi, wilgotnymi lasami tropikalnymi, nazywanymi też równikowymi. Lasy te są niezwykle bujne i zielone przez cały rok; z powodu klimatu nie da się wyróżnić pór roku, w związku z tym rośliny nie zrzucają liści. Są to też obszary bardzo ciepłe − temperatura przed wschodem słońca wynosi ponad 20 stopni Celsjusza, a po południu ponad 30 stopni.

Właśnie w lasach równikowych rosną drzewa, które najczęściej kojarzymy z obszarami tropikalnymi: palmy, bananowce i kakaowce. Wyraźnie też widać, że las deszczowy dzieli się na piętra. Najwyższe z nich to gęste, splecione ze sobą korony wysokich drzew, które osiągają wysokość 30–50 metrów, a czasem nawet większą, do 80 metrów. Gałęzie drzew tworzą rozległy, zielony baldachim, który nie przepuszcza zbyt wiele światła, więc w podszycie, a zwłaszcza w runie leśnym lasów tropikalnych żyją głównie rośliny cieniolubne.

Charakterystyczne dla lasów deszczowych są liany i inne pnącza, wykorzystujące pnie drzew jako podpórki i w ten sposób wspinające się wyżej, żeby uzyskać dostęp do światła. Doskonale przystosowane do warunków środowiska są również storczyki, które należą do epifitów, czyli roślin wyrastających nie wprost z gleby, a na gałęziach drzew. Drzewa z kolei radzą sobie z gorącym, wilgotnym klimatem dzięki ostro zakończonym, wydłużonym liściom, umożliwiającym spływanie po nich wody deszczowej.

Sawanny zaś to trawiaste tereny, porośnięte w niektórych miejscach drzewami i krzewami. Deszcze padają tam tylko przez pewną część roku, w czasie pory deszczowej, a pora sucha to okres ogromnych upałów. Im bliżej zwrotnika, tym pora deszczowa jest krótsza, a sucha – dłuższa. Popularnymi w Afryce Środkowej drzewami są baobaby – ogromne i długowieczne drzewa liściaste. Liście, owoce i nasiona baobabu są jadalne, a pnie mogą mieć aż od 10 metrów średnicy i służą do magazynowania wody potrzebnej do przetrwania okresów suszy. Gdy drzewo ma wiele lat, jego pień często jest pusty w środku. Właśnie dlatego Staś i Nel zdecydowali się wybrać je na kryjówkę, którą nazwali „Kraków”.

 

Pytania i odpowiedzi

Staś i Nel naleźli schronienie w baobabie, ponieważ drzewa te osiągają wielkie rozmiary, a ich pnie są często puste w środku.
Dzieciom pomogły przetrwać między innymi dzikie figi i owoce drzewa chlebowego.
1) Storczyki – wyrastają na gałęziach drzew zamiast wprost z ziemi, żeby mieć lepszy dostęp do światła.
2) Liany i inne pnącza – wykorzystują pnie drzew jako podpórki, żeby rosnąć w stronę słońca.
3) Drzewa mają ostro zakończone, wydłużone liście, po których spływa woda.
1) tropikalny las równikowy: bujne i zielone przez cały rok (albo przez jego większość), bardzo ciepłe, najwyższe drzewa tworzą gęsty, zielony baldachim, więc niżej jest dość ciemno.
2) sawanna: ogromne trawiaste obszary porośnięte w niektórych miejscach drzewami i krzewami.