Staś i Nel chronią się na drzewie przed dzikimi zwierzętami

Na kartach W pustyni i w puszczy pojawiają się dziesiątki gatunków egzotycznych zwierząt –  nic dziwnego, Afryka to kontynent słynący z bardzo licznej i zróżnicowanej flory.

Najbardziej rozpoznawalne zwierzęta Afryki to oczywiście wielkie ssaki, roślinożercy: słonie, żyrafy, nosorożce, hipopotamy i antylopy, oraz mięsożercy: głównie wielkie koty (lwy, lamparty, gepardy), ale także szakale czy hieny. Wszystkie te zwierzęta są doskonale przystosowane do życia w afrykańskich warunkach. W toku ewolucji roślinożercy wykształcili cechy, które pomagają im zdobywać pokarm: służą do tego na przykład długie szyje żyraf i trąby słoni. Zwierzętom roślinożernym pomaga także życie w stadach – dzięki temu mogą się bronić przed drapieżnikami, chroniąc słabsze osobniki. Pięć gatunków wielkich ssaków Afryki ‒ słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła i lamparta ‒ nazywa się „wielką piątką”. Jest to określenie wymyślone przez myśliwych, którzy uznali te zwierzęta za najtrudniejsze do upolowania. „Wielka piątka” to jednak także gatunki należące do najgroźniejszych zwierząt na świecie; słyną z waleczności, którą okazują w sytuacji zagrożenia, szczególnie wtedy, kiedy bronią swoich młodych.

To jednak nie jedyne niebezpieczne stworzenia Afryki. Staś i Nel na swojej drodze spotykają na przykład groźnego „wobo” – tajemniczego drapieżnika z rodziny kotów, którego miejscowi uważają za straszliwszego od lwów. Nie do końca wiadomo, jakie to mogło być zwierzę, niektórzy twierdzą, że Sienkiewicz miał na myśli serwala.

Afrykę zamieszkuje również bardzo wiele gatunków małp, w tym człekokształtnych. Żyją najczęściej w lasach tropikalnych, lecz spotyka się je także na trawiastych terenach sawannowych. Największe z nich to goryle i szympansy, ale można wskazać mnóstwo innych gatunków, takich jak: mandryle, pawiany, gibony czy koczkodany.

Afrykańska fauna to nie tylko ssaki. Na terenie środkowej części kontynentu żyje wiele gatunków ptaków, w tym flamingi, papugi żako czy bardzo charakterystyczne trzewikodzioby. Liczne są także owady, płazy oraz gady: węże (takie jak kobry czy bardzo agresywne, szybkie i jadowite czarne mamby), jaszczurki (warany czy kameleony) i żółwie.

Z powodu polowań oraz zniszczenia środowiska coraz rzadziej można dzisiaj podziwiać afrykańskie zwierzęta w ich naturalnych warunkach, a wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Dla ochrony dziko żyjących zwierząt ustanowiono specjalne obszary – rezerwaty i parki narodowe. Turyści mogą tam obserwować afrykańską przyrodę, a współczesne „polowanie” polega coraz częściej na podziwianiu i fotografowaniu przedstawicieli fauny, a nie na zabijaniu ich.

 

Pytania i odpowiedzi

Zwierzęta, które pomagały, to słoń King, pies Saba, konie; przeszkadzały zaś lwy, „wobo”.
Staś starał się wykorzystywać zwierzęta do własnych celów, na przykład polował, żeby zdobyć pożywienie.
Zagrożone gatunki afrykańskich zwierząt próbuje się chronić poprzez tworzenie rezerwatów przyrody i parków narodowych, zakazywanie handlu, na przykład kością słoniową, zakazywanie krwawych safari.
Zwierzęta w Afryce żyją w stadach, których osobniki nawzajem się chronią; mają umaszczenie umożliwiające ukrywanie się; wykształcają na przykład długą szyję itp.