Pomysł

 

W ramach projektu „W pustyni i w puszczy. Gra planszowa zintegrowana z internetową platformą wiedzy” chcemy zaproponować wszystkim graczom, a zwłaszcza młodzieży, nauczycielom i bibliotekarzom, nową, atrakcyjną formę odczytania najsławniejszej polskiej powieści przygodowej.

Choć dobra zabawa jest tu bardzo ważna, wykorzystanie formy gry nie ogranicza się jedynie do warstwy przygodowej, ale ma także służyć pogłębionemu, krytycznemu odczytaniu powieści i zrozumieniu kontekstu, w jakim powstała. Tworzymy sytuację, w której gracz jest motywowany do skorzystania z towarzyszącej projektowi internetowej platformy wiedzy. Wchodząc na stronę www.sienkiewicz.promocjaksiazki.pl lub korzystając z QR kodów, umieszczonych na rewersie kafelków wchodzących w skład gry planszowej, grający znajdzie ważne i interesujące informacje dotyczące powieści W pustyni i w puszczy i Afryki początku XX wieku. Ich znajomość pozwoli mu zdobyć dodatkowe punkty.

Na platformie znajduje się zakładka „Edukacja”, gdzie można pobrać nowoczesne, zgodne z podstawą programową scenariusze lekcji i towarzyszące im materiały metodyczne. Dla nauczycieli przeznaczone są także warsztaty metodyczne, które nauczą, jak wykorzystać grę planszową i platformę, by rozmowa o książce Sienkiewicza była dla młodzieży atrakcyjna i inspirująca.

Motoryka gry: Wojciech Rzadek
Ilustracje: Anna Stosik
Opieka naukowa: dr Tomasz Majkowski
Scenariusze lekcji: Biserka Čejović
Opracowanie graficzne: Monika Stojek, Arkadiusz Mayer-Gawron
Autorzy tekstów: Marta Błaszkowska, Aleksandra Łozińska, Maciej Mikołajski, Maciej Nawrocki
Redakcja: Paulina Orłowska, Anna Rudnicka
Opracowanie strony internetowej: EMBE MEDIA – Mateusz Błach

 

Projekt zrealizowany na zlecenie Instytutu Książki, w ramach programu „Rok Sienkiewicza 2016”
przez Agencję Promocyjną OKO Iwona Haberny.

logo_oko     logo_ik
 

Patronat Honorowy: Wydział Polonistyki UJ

 logo_uj
 

Patronat medialny: Polonistyka Innowacje, Biblioteka w Szkole, Poradnik Bibliotekarza, Victor Junior

logo_pii     logo_bws

logo_junior     logo_pb