Opisana przez Henryka Sienkiewicza Afryka w dużej mierze była zajęta przez państwa europejskie. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Belgia zakładały tam kolonie lub obejmowały niektóre tereny „protektoratem”, co oznaczało utratę niepodległości. Dopiero po drugiej wojnie światowej przeprowadzono ich dekolonizację, oddając całość władzy w ręce lokalnych rządów.
Wielka Brytania posiadała na kontynencie afrykańskim kilkanaście kolonii oraz terytoriów zależnych.Ze względu na ich położenie geograficzne dzielono je na Brytyjską Afrykę Wschodnią, Brytyjską Afrykę Zachodnią, Brytyjską Afrykę Centralną, oraz Brytyjską Afrykę Południową. Dla nas szczególnie interesująca jest Brytyjska Afryka Wschodnia. To przez wchodzącą w jej skład Kenię prowadzi bowiem ostatni etap podróży Stasia i Nel, zaczynający się w wioskach Wa-himów nad jeziorem Bassa Narok, a kończący się w leżącej nad Oceanem Indyjskim Mombasie.
Kenia leży nad Oceanem Indyjskim. Przechodzi przez nią równik, co oznacza, że część kraju znajduje się na półkuli północnej, a część na południowej. Większość powierzchni zajmuje płaskowyż, na zachodzie miejscami dochodzący nawet do 3000 metrów n.p.m. Nie brakuje tu również olbrzymich gór: najwyższą z nich jest wznosząca się na wysokość 5199 metrów n.p.m. Kenia, od której imienia pochodzi nazwa całego państwa. Jest to również kraj wielkich jezior. Prócz znanego nam słonowodnego Bassa Narok, nazywanego Jeziorem Rudolfa, ma ona również dostęp do Jeziora Wiktorii – największego śródlądowego zbiornika wodnego Afryki.
Pod względem powierzchni Kenia jest prawie dwa razy większa od Polski, zajmuje bowiem około 583 tysięcy kilometrów kwadratowych. Liczba Kenijczyków bliższa jest liczbie Polaków – jest ich około 41,5 miliona. Stolicą kraju jest Nairobi.
Drugim państwem wchodzącym kiedyś w skład Brytyjskiej Afryki Wschodniej jest Uganda. Znajduje się ona na zachód od Kenii, w głębi lądu i również przez nią przebiega równik. Kraj ten leży u wybrzeży Jeziora Wiktorii. Jest to, podobnie jak Kenia, obszar wyżynny – średnia wysokość to około 1500 metrów n.p.m. Najwyższą górą jest Szczyt Małgorzaty, który wznosi się na wysokość 5109 metrów n.p.m. Uganda zajmuje około 236 tysięcy kilometrów kwadratowych, to znaczy jest prawie o jedną trzecią mniejsza od Polski. Mieszka w niej też mniej ludzi – około 32 miliony. Stolicą Ugandy jest Kampala.